آزمایش هماتولوژی شامل اندازه گیری تعداد گلبول های سفید (WBC)، تعداد گلبول های قرمز (RBC)، میزان هموگلوبین (Hgb)، میزان هماتوکریت (Hct)، اندیس های گلبول قرمز شامل MCV، MCH، MCHC و تعداد پلاکت ها می باشد.

گلبول­های قرمز RBCs در سگ و گربه به شکل دیسک­های مقعر الطرفین با قطر حدودی 7 میکرومتر در سگ و 3/6-5 میکرومتر در گربه می­باشد. گلبول­های قرمز دارای یک قسمت مرکزی بی­رنگ هستند که در سگ­ ها نسبت به سایر حیوانات واضح­تر است و می­ تواند 3/1 تا 2/1 قطر سلول را بگیرد.

تصویر از گسترش خون سگ گرفته شده از کتاب Schalm’s

 

پارامترهای RBC شامل Hct، تعداد RBCs و میزان هموگلوبین تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند ساعت نمونه­ گیری، سن، جنس و نژاد حیوان، شیرواری و آبستنی و فعالیت بدنی می­تواند تغییر کند و تشخیص و تفسیر درست این تغییرات بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

 

تصویر از گسترش خون گربه گرفته شده از کتاب Schalm’s

 

در خون سگ و گربه به مقدار کمی رتیکولوسیت به صورت نرمال وجود دارد.

گلبول­های سفید WBCs در سگ و گربه شامل نوتروفیل، لنفوسیت، منوسیت، ائوزینوفیل و بازوفیل می­باشد.

این بخش یکی از پر درخواست­ ترین آزمایش­ های روزانه است. به دلیل اهمیت جواب درست مقادیر هماتولوژی و حساسیت بسیار بالای دامپزشکان در رابطه با نتیجه این آزمایش، نمونه­ های CBC در آزمایشگاه لابرا نه تنها به دستگاه سل کانتر مخصوص حیوانات داده می­ شود بلکه همزمان 2 لام از نمونه خون تهیه و با رنگ رایت گیمسا رنگ آمیزی شده و دیف می­ شوند. به دیف دستگاه به دلیل دقت پایین در تشخیص درست سلول­ ها نمی­توان اکتفا کرد.

ناگفته پیداست که در لام­ های خونی رنگ آمیزی شده، درصورت وجود مواردی همچون انگل های مختلف خونی مانند مایکوپلاسما و …، اشکال مختلف سلولی مثل شیستوسیت و…، انکلوزیون بادی­های داخل سلولی مانند Heinz body و … قابل شناسایی بوده و گزارش می­ شوند.

در آزمایشگاه لابرا برای تمامی نمونه­ ها آزمایش هماتوکریت دستی نیز انجام می­ شود که صحت جواب را افزایش می­ دهد.

لازم به ذکر است که دستگاه سل کانتر به صورت روزانه، دوره ­ای و سالیانه تحت کنترل برنامه­ های کنترل کیفیت و تضمین کیفیت و کالیبراسیون آزمایشگاه قرار دارد.

از دیگر تست­ های انجام شده در بخش هماتولوژی می­توان به ESR، Reticulocyte count، Fibrinogen و Modified knott’s test اشاره کرد.

 

 

آزمایش­ های انعقادی

در زمان خونریزی­ های غیر طبیعی یا لخته شدن خون حیوانات باید از تست­ های انعقادی به منظور پیدا کردن عامل و برطرف کردن آن استفاده کنیم. این تست­ ها شامل PT، PTT، FDP و Cross match می ­باشد که مسیر داخلی و خارجی انعقاد را ارزیابی می­ کند.