تشخیص بیماری های مهم انگلی به روش مولکولی در آزمایشگاه لابرا

توکسوپلاسما:

توکسپلاسموز یکی از بیماری های مشترک بین حیوان و انسان است. این بیماری در زنان می تواند سبب سقط جنین و یا تولد نوزاد با مشکلات عصبی و یا بینایی شود.  میزبان اصلی این بیماری گربه ها هستند و در صورت ابتلا گربه، تماس با مدفوع این حیوان می تواند سبب انتقال بیماری به انسان شود. بیماری در گربه های سالم علامت چندانی ایجاد نمی کند و فقط ممکن است سبب علائم گوارشی شود. با توجه به شباهت ظاهری انگل دفع شده توسط گربه با سایر انگل های تک یاخته ای گربه، آزمایش مولکولی می تواند کمک شایانی به تشخیص این انگل نماید. با توجه به اهمیت انتقال این انگل به خصوص در خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، توصیه می شود در صورت نگهداری گربه حتما حیوان خانگی خود را به صورت دوره ای برای این انگل چکاپ کنند.

کریپتوسپوریدیوم:

این انگل یک تک یاخته بیماریزای گوارشی در انسان و حیوانات است که می تواند سبب اسهال شود. این بیماری در افرادی که دچار بدخیمی و یا بیماری های سیستم ایمنی هستند، می تواند سبب اسهال مزمن و حتی مرگ شود. گونه هایی از کریپتویپوریدیوم بین انسان و حیوان مشترک هستند. تقریبا تمامی حیواناتی که به عنوان حیوان خانگی شناخته می شوند می توانند به عنوان میزبان این انگل باشند و در صورت ابتلا این انگل را از راه مدفوع دفع کنند. تشخیص این انگل با استفاده از تست های انگل شناسی و مولکولی میسر است. آزمایشات دوره ای مدفوع برای بیماری های مشترک بین انسان و دام با استفاده از تست های با حساسیت بالا مانند تست های مولکولی می تواند به سلامت ما و حیوان خانگی کمک شایانی نماید. آزمایشگاه لابرا تنها آزمایشگاه جوابدهی کریپتوسپوریدیوم براساس تست های مولکولی است.

میکروسپوریدیا:

این انگل یکی از شایع ترین انگل های مشترک بین انسان و دام است که می تواند سبب اسهال در انسان و حیوان شود. این بیماری در افرادی که دچار بدخیمی و یا بیماری های سیستم ایمنی هستند، می تواند سبب اسهال مزمن و حتی مرگ شود. گونه های زیادی از این انگل می تواند از حیوان به انسان منتقل شود. تماس با مدفوع سگ، گربه، و پرندگان خانگی آلوده به این انگل می تواند سبب انتقال این انگل شود. بهترین راه تشخیص این انگل در نمونه مدفوع استفاده از روش های مولکولی است. آزمایشگاه لابرا تنها آزمایشگاه جوابدهی میکروسپوریدیا در مدفوع حیوانات براساس تست های مولکولی است.

لارو مهاجر احشایی:

این بیماری (Visceral larvae migrans) ناشی از بلع تخم یک کرم به نام توکسوکارا می باشد.تخماین کرم از طریق مدفوع سگ و گربه دفع می شود و در صورت تماس با مدفوع این حیوانات می تواند در اسنان سبب در گیری قلب، کبد و سیستم اعصاب مرکزی شود. این بیماری در کودکان علائم بیشتری ایجاد کرده و فرم چشمی این بیماری بیشتر در کودکان زیر 8 سال دیده می شود. با توجه به شیوع بالای تخم این انگل در مدفوع سگ و گربه توصیه می شود حتما این حیوانات به صورت دوره ای برای این انگل مورد بررسی قرار گیرند. آزمایشگاه لابرا تنها آزمایشگاه جوابدهی توکسوکارا در مدفوع سگ و گربه براساس تست های مولکولی است.

کرم قلب سگ:

این بیماری می تواند سبب بیماری شدید قلبی و ریوی در سگ شود. این بیماری بیشتر در سگ هایی دیده می شود که در باغ و ویلا نگه داری می شوند. کرم بالغ این انگل در قلب سگ وجود دارد و لارو این انگل در جریان خون دیده می شود. برای تشخیص این انگل از آزمایش Knott استفاده می شود ولی تست های مولکولی بر روی نمونه خون می تواند به طور قطعی حضور انگل را نشان دهد. آزمایشگاه لابرا تنها آزمایشگاه جوابدهی کرم قلب سگ در جریان خون سگ براساس تست های مولکولی است.

تهیه شده توسط دکتر حامد میرجلالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *