بخش هماتولوژی و بیوشیمی

در آزمایشگاه لابرا دو بخش هماتولوژی و بیوشیمی داریم یکی مخصوص پرندگان و یکی هماتولوژی سگ و گربه که در این قسمت در مورد آن‌ها توضیح میدهیم. بخش اول در مورد پرندگان هست و بخش دوم هماتولوژی سگ و گربه با ما همراه باشید.

بخش هماتولوژی پرندگان

برخلاف پستانداران، گلبول های قرمز پرندگان دارای هسته می باشد.

به همین دلیل انجام CBC  پرندگان با دستگاه های موجود امکان پذیر نیست چون دستگاه های هماتولوژی بر اساس سیستم امپدانس و اندازه هسته، گلبول های سفید را شناسایی میکنند به همین دلیل در پرندگان امکان تفکیک گلبول های سفید از قرمز توسط دستگاه های هماتولوژی وجود ندارد و بایستی شمارش دستی گلبول های خونی صورت پذیرد.

محلول مورد استفاده جهت شمارش دستی نات اند هریک می باشد که به وسیله لام هموسیتومتر این عمل انجام می شود.

در آزمایشگاه لابرا به صورت اختصاصی و توسط کارشناسان مجرب، آزمایش هملتولوژی پرندگان به طور روتین انجام می شود و تفسیر آن توسط متخصص کلینیکال پاتولوژی به همکاران محترم ارائه می گردد.

بخش بیوشیمی پرندگان

آزمایشات بیوشیمی در پرندگان مانند پستانداران توسط به روزترین دستگا های اتوآنلایزر در آزمایشگاه لابرا انجام میشود.

توجه به این نکته ضروری است که برخی فاکتورهای بیوشیمیایی که در پستانداران فاقد اهمیت یا دارای اهمیت بسیار کمی هستند(مانند اسید اوریک)، در پرندگان بسیار تشخیصی و مهم می باشند.

در پنل اختصاصی تعریف شده برای پرندگان به تمام نکات مهم تفاوت گونه ای توجه شده است.

کافی است با خیال راحت نمونه خود را به آزمایشگاه لابرا بسپارید تا نتیجه ای کاملا دقیق با تفسیر متخصص مربوطه خدمت شما ارائه گردد.

بخش هماتولوژی سگ و گربه

بخش خونشناسی و انعقاد آزمایشگاه دامپزشکی لابرا تمام خدمات مربوط به این بخش مانند آزمایش CBC و تمام آزمایشات انعقادی را پوشش میدهد.

همچنین در این بخش علاوه بر استفاده از دستگاه سل کانتر اختصاصی دامی، شمارش افتراقی گلبول های سفید، تشخیص انگل های خونی و … توسط متخصص کلینیکال پاتولوژی برای هر بیمار انجام می شود.

بخش خونشناسی و انعقاد

بررسی لام های خونی توسط متخصص کلینیکال پاتولوژی

آزمایش هماتولوژی شامل اندازه گیری تعداد گلبول های سفید (WBC)، تعداد گلبول های قرمز (RBC)، میزان هموگلوبین (Hgb)، میزان هماتوکریت (Hct)، اندیس های گلبول قرمز شامل MCV، MCH، MCHC و تعداد پلاکت ها می باشد.

گلبول­های قرمز RBCs در سگ و گربه به شکل دیسک­های مقعر الطرفین با قطر حدودی 7 میکرومتر در سگ و 3/6-5 میکرومتر در گربه می­باشد. گلبول­های قرمز دارای یک قسمت مرکزی بی­رنگ هستند که در سگ­ ها نسبت به سایر حیوانات واضح­تر است و می­ تواند 3/1 تا 2/1 قطر سلول را بگیرد.

تصویر از گسترش خون سگ گرفته شده از کتاب Schalm’s

پارامترهای RBC شامل Hct، تعداد RBCs و میزان هموگلوبین تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند ساعت نمونه­ گیری، سن، جنس و نژاد حیوان، شیرواری و آبستنی و فعالیت بدنی می­تواند تغییر کند و تشخیص و تفسیر درست این تغییرات بسیار حائز اهمیت است.

در خون سگ و گربه به مقدار کمی رتیکولوسیت به صورت نرمال وجود دارد.

گلبول­های سفید WBCs در سگ و گربه شامل نوتروفیل، لنفوسیت، منوسیت، ائوزینوفیل و بازوفیل می­باشد.

این بخش یکی از پر درخواست­ ترین آزمایش­ های روزانه است. به دلیل اهمیت جواب درست مقادیر هماتولوژی و حساسیت بسیار بالای دامپزشکان در رابطه با نتیجه این آزمایش، نمونه­ های CBC در آزمایشگاه لابرا نه تنها به دستگاه سل کانتر مخصوص حیوانات داده می­ شود بلکه همزمان 2 لام از نمونه خون تهیه و با رنگ رایت گیمسا رنگ آمیزی شده و دیف می­ شوند. به دیف دستگاه به دلیل دقت پایین در تشخیص درست سلول­ ها نمی­توان اکتفا کرد.

تصویر از گسترش خون گربه گرفته شده از کتاب Schalm’s

ناگفته پیداست که در لام­ های خونی رنگ آمیزی شده، درصورت وجود مواردی همچون انگل های مختلف خونی مانند مایکوپلاسما و …، اشکال مختلف سلولی مثل شیستوسیت و…، انکلوزیون بادی­های داخل سلولی مانند Heinz body و … قابل شناسایی بوده و گزارش می­ شوند.

در آزمایشگاه لابرا برای تمامی نمونه­ ها آزمایش هماتوکریت دستی نیز انجام می­ شود که صحت جواب را افزایش می­ دهد.

لازم به ذکر است که دستگاه سل کانتر به صورت روزانه، دوره ­ای و سالیانه تحت کنترل برنامه­ های کنترل کیفیت و تضمین کیفیت و کالیبراسیون آزمایشگاه قرار دارد.

از دیگر تست­ های انجام شده در بخش هماتولوژی می­توان به ESR، Reticulocyte count، Fibrinogen و Modified knott’s test اشاره کرد.

 

آزمایش­ های انعقادی

در زمان خونریزی­ های غیر طبیعی یا لخته شدن خون حیوانات باید از تست­ های انعقادی به منظور پیدا کردن عامل و برطرف کردن آن استفاده کنیم.

این تست­ ها شامل PT، PTT، FDP و Cross match می ­باشد که مسیر داخلی و خارجی انعقاد را ارزیابی می­ کند.